Заглавие на видео 1
Заглавие на видео 2
Зъбни импланти
Имплантологията е дисциплина в зъболечението, която откри нови хоризонти за лечение на дефектите на зъбните редици чрез поставяне на зъбни импланти. На мястото на липсващият зъб се поставя титаниев винт, който
замества корена на липсващият зъб. След определен период отвреме, необходим за остео-интеграция (вкостяване) на
импланта, на него се завива титаниева надстройка, върху която се поставя коронка, която възстановява липсващият зъб. Поставен добре, спазвайки стриктно указанията на стоматолога, зъбният имплант има висок процент на успеваемост, запазва се височината на костта, не се засягат съседните зъби и почистването е по-лесно от колкото при мостовите конструкции. Всичко това се прави от специалист стоматолог - имплантолог.
Възстановяването на зъби с импланти набира все по голяма скорост и това не е случайно. Успеваемостта на имплантологията като тип лечение е над 95% и чрез нея вече се лекуват случаи, които до преди се решаваха само с носенето на неудобни снемаеми протези.
Всичко започва с преглед и анализ на съзъбието, преценяват се показанията и противопоказанията за поставяне на импланти. След внимателен клиничен и рентгенологичен анализ имплантолога преценява броя, размера и позицията на имплантите. След планирането и подготовката се насрочва час за поставянето им. Манипулацията се извършва под местна упойка, безболезнено и с грижа за комфорта на пациента.



Процесът по поставяне на зъбните импланти

Процедурата по поставянето на имплантите е рутинна: след оформяне на мястото и поставянето им, имплантите се оставят 2-6 месеца да се остео-интегрират (вкостят). След този период се откриват и се поставят капачета, които оформят венеца около импланта. След това се взема отпечатък, от който в лабораторията оформят надстройката (тази част над венеца) и се изработва коронката.
Така при липсващ единичен зъб не се налага изпиляване на мост и засягането на съседните зъби, а директно се поставя импланта между тях; впоследствие се поставя и коронката. При извадени всички кътници може да се постави имплант в задния участък и върху него и последните зъби да се изработи мост, вместо протезата, която би се ползвала без помощта на имплантолог.
Когато една тотална (цяла) зъбна протеза не се задържа добре, се поставят няколко зъбни импантанта и тя се превръща в облекчение за пациента. Най-драстичната промяна е преминаването от пълно обеззъбяване към два тотални моста (наричани още мостове-подкови) върху имплантати на двете челюсти.
Обикновено поставянето на надстройки и коронки, мостове или протези върху зъбни импланти става след около шест месеца, като в този период се носят естетични временни конструкции. Когато се прецени, че съществува достатъчно и здрава опорна кост и пациентът е без парафункции (например стискане, скърцане със зъби) и вредни навици, е възможно директното натоварване на импланта и завършването на случая непосредствено.
Имплантология
Имплантатите, изработени от титан или керамика, представляват изкуствени корени, които биват завинтвани в костта след премахването на увреден зъб, който не може да бъде запазен по методите на консервативното лечение.
В моята практика аз мога да ви предложа не само хирургичното поставяне на имплантат в костта, но и последващото протетично лечение, като не се налага да търсите друга дентална практика за завършване на лечението. По метода на дигиталното имплантатно планиране, ще бъде изработен боршаблон, което позволява по време на хирургичната намеса екзактното позициониране на имплантата. При този метод операцията може да бъде извършена като се гарантира висока сигурност и намалено оперативно време.
Много често чрез Имплантатно лечение снемаемото протезиране може да бъде избегнато и да бъде повишена и оптимизирана дъвкателната функция.
Дентална практика Д-р Даниела Василева
Ендодонтия - Протетика - Хирургия - Имплантология
пл. Севтополис 10, 6100 гр. Казанлък, тел. 0895 71 71 10
Работи с НЗОК